/ Galeria

2018-06-16 | Jubileusz 50-lecia Słupskiego Ośrodka Geograficznego połączony ze Zjazdem Absolwentów

W dniu 16 czerwca 2018 roku obchodziliśmy Jubileusz 50-lecia Słupskiego Ośrodka Geograficznego połączony ze Zjazdem Absolwentów. Święto Słupskiej Geografii odbyło się w piękną słoneczną sobotę, w bardzo miłej i sympatycznej atmosferze. W zasadzie składało się z dwóch części. Jak to bywa w zwyczaju geografów najpierw odbyła się część plenarna poświęcona rozwojowi Słupskiego Ośrodka Geograficznego, a następnie wyruszyliśmy na ćwiczenia terenowe „Szlakiem Słupskiej Geografii”.

Bardzo uroczysty charakter miała część oficjalna, która odbyła się w nowym obiekcie Akademii Pomorskiej w Słupsku przy ul. Bohaterów Westerplatte 64. W imieniu naszego Instytutu uroczystość prowadziła Pani dr Aneta Marek. Okazja do świętowania była wyjątkowa, bowiem było to prawie 50 lat Słupskiego Ośrodka Geograficznego, 100-lecie powstania Polskiego Towarzystwa Geograficznego oraz 25-lecie powstania Instytutu Geografii.


2017-12-16 | Finał akcji "Przytul zwierzaka...nie tylko zimą!". Wizyta studentów w schronisku

W sobotę 16 grudnia, tuż przed świętami studenci Akademii Pomorskiej, Instytutu Geografii i Studiów Regionalnych z kierunku turystyka i rekreacja przyłączyli się do akcji młodzieży z IV LO w Słupsku pod hasłem "Przytul zwierzaka...nie tylko zimą!". Finał wspólnej imprezy odbył się w słupskim schronisku przy ulicy Portowej, gdzie zaniesiono zebrane dary dla zwierząt: koce, zabawki, suchą karmę i karmę w puszkach. Wspólnymi siłami nazbieraliśmy naprawdę dużo, dużo karmy! Wszystko przyda się zwierzętom!!! Dziękujemy młodzieży za wielkie serce!
Zapraszamy do galerii zdjęć!


2017-12-15 | Studenci na lodowisku

W piątek po południu 15 grudnia 2017 roku studenci Akademii Pomorskiej, Instytutu Geografii i Studiów Regionalnych, kierunku turystyka i rekreacja spotkali się na słupskim lodowisku przed ratuszem na wspólnej zabawie. Potem był wieczorny, tradycyjny spacer pięknie i świątecznie rozświetlonymi ulicami miasta na gorącą herbatę do Spichlerza Richtera. W herbaciarni studenci mogli zapoznać się z nową wystawą malarstwa słupskich artystów.
Zapraszamy do galerii zdjęć!


2017-11-24 | Wycieczka krajoznawcza śladami Witkiewicza i słupskich legend

24 listopada 2017 studenci z kierunku Turystyka i Rekreacja uczestniczyli w wycieczce krajoznawczej po mieście Słupsku. Trasę wycieczki wyznaczyły główne zabytki naszego miasta: Ratusz Miejski, Brama Nowa, Brama Młyńska, Kościół Św. Jacka, Kościół NMP Różańca Świętego, Kaplica Św. Jerzego, Zamek Książąt Pomorskich (Muzeum Pomorza Środkowego), Młyn Zamkowy, Baszta Czarownic, Spichlerz Richtera i inne. W trakcie wycieczki studenci odwiedzili także Centrum Informacji Turystycznej i zapoznali się z ofertą turystyczną miasta. Następnie zmierzyli się z Questingiem Śladami Witkiewicza oraz Śladem Słupskich Legend. Podsumowanie wycieczki odbyło się w Spichlerzu Richtera przy gorącej herbacie. Studenci mogli również obejrzeć z nową wystawą MPŚ we wnętrzu herbaciarni pod tytułem: Słupski przemysł i instytucje kultury (1945-1980). W wycieczce wraz z młodzieżą uczestniczyła dr Danuta Narożna.


2017-11-08 | Spotkanie z podróżnikiem Wojciechem Dąbrowskim

W dniu 8 listopada 2017 roku odbyło się 102 spotkanie w ramach Klubu Obieżyświata działającego w Instytucie Geografii i Studiów Regionalnych Akademii Pomorskiej. Z prelekcją pod tytułem: Z Gdańska na 7 kontynentów wystąpił znany podróżnik, inżynier i dziennikarz pan Wojciech Dąbrowski. Prelegent od ponad 50 lat nieustannie podróżuje po świecie, odwiedził w tym czasie 238 państw i terytoriów zależnych, jest entuzjastą i popularyzatorem niskobudżetowych wyjazdów a także jest członkiem The Globetrotters Club w Londynie.

W latach 1989-2015 odbył dwanaście samotnych podróży dookoła świata. Prowadzi także własne strony w Internecie, założył wirtualny klub 7 kontynentów, publikuje artykuły w prasie krajowej i zagranicznej, wystepuje w audycjach Polskiego Radia. W trwającej ponad godzine prelekcji pan Wojtek barwnie opowiedział o swoich dalekich podróżach i zaprezentował fotografie z najciekawszych zakątków globu. Przez kolejną godzinę nasz gość odpowiadał na liczne pytania publiczności i dzielił się swoim podróżniczym doświadczeniem.

Współorganizatorem spotkania była Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Słupsku, Komisja Międzyzakładowa POiW NSZZ Solidarność w Słupsku oraz IV LO w Słupsku.


2017-06-02 | XIV Bałtycki Festiwal Nauki w Instytucie Geografii i Studiów Regionalnych

W dniach 25-26 maja 2017 w Instytucie Geografii i Studiów Regionalnych w Słupsku zorganizowany został XIV Bałtycki Festiwal Nauki. Celem Festiwalu było promowanie geografii i turystyki oraz rozbudzanie ciekawości świata i radości jego poznawania.

Problematyka badawczo-naukowa Słupskiego Ośrodka Geograficznego cieszyła się szerokim zainteresowaniem mieszkańców Pomorza. Uczestnikami imprez byli zarówno uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych jak również, osoby dorosłe, a nawet dzieci w wieku przedszkolnym.

W programie Festiwalu znalazły się m.in:

  • quizy dotyczące wybranych regionów turystycznych świata i Polski;
  • wystawy pamiątek przywiezionych z różnych obszarów kulturowych świata;
  • prelekcje dotyczące ciekawych zakątków kuli ziemskiej (Japonii, Ameryki Południowej, Azorów, Wyspy Wielkanocnej);
  • wycieczka zapoznająca z możliwymi kierunkami zmian przestrzennych w mieście Słupsk;
  • warsztaty przybliżające zagadnienia związane z rozpoznawaniem skał, minerałów i skamieniałości;
  • warsztaty z metod odtwarzania zachodzących w przeszłości zmian środowiska przyrodniczego;
  • gry terenowe (test wiedzy o mieście);
  • wystawa poświęcona parergom na wybranych XVIII-wiecznych mapach Wielkiej Brytanii;
  • wycieczka piesza dla klas 4-6 szkół podstawowych.

Wszystkim młodym odkrywcom oraz dorosłym pasjonatom nauki chcielibyśmy za uczestnictwo w imprezach festiwalowych naszego Instytutu serdecznie podziekować, zachęcając tym samym do przyszłorocznego udziału.


2017-06-01 | Wyjazd studialny "Jodobranie Bis" w Kołobrzegu

We wtorek 30 maja 2017 roku odbył się wyjazd studialny pt. "Jodobranie Bis" do pięknego nadmorskiego Kołobrzegu. Podczas wycieczki uczestnicy zwiedzali Starówkę kołobrzeską, Bazylikę Mariacją, Muzeum Diecezjalne i punkt widokowy na wieży Konkatedry. Spacer obejmował także bulwary nad rzeką Parsętą, historyczne Źródełko Solankowe, a z Mostu Portowego uczestnicy obejrzeli port morski. Kluczowym punktem programu był pobyt na Molo i spacer Dzielnicą Uzdrowiskową przy silnym wietrze z ogromną dawką leczniczego jodu i aerozolu morskiego. Mamy nadzieję, że tego typu wyjazdy będzie można kontynuować w przyszłości. Z przewodnickim pozdrowieniem - dr Mariusz Miedziński.


2017-04-12 | Pierwsza wiosenna wycieczka rowerowa "W poszukiwaniu wiosny w Dolinie Charlotty"

W sobotę 8 kwietnia br. odbyła się pierwsza wiosenna wycieczka rowerowa zorganizowana przez Instytut Geografii i Studiów Regionalnych Akademii Pomorskiej w Słupsku. Cykliści poszukiwali zgodnie z hasłem przewodnim imprezy: wiosny w Dolinie Charlotty. Nie było to łatwe zadanie, bo wiał zimny wiatr i brakowało niestety wiosennych promyków słońca. Jednak zadanie zostało wykonane. Rowerzyści podziwiali kolorowe kwiatki, słuchali radosnego śpiewu ptaków i oglądali całe rodziny bocianów. Wiosna została odnaleziona nie tylko w Dolinie Charlotty, ale też w przydomowych ogródkach i w pobliskim lesie. Na wycieczkę rowerzystów zaprosiła dr Danuta Narożna.


2017-04-05 | Spacer śladem słupskich legend i zabytków

31 marca 2017 studenci z Ukrainy, z kierunku Turystyka i Rekreacja uczestniczyli w wycieczce krajoznawczej po mieście Słupsku. Głównymi atrakcjami na trasie wycieczki były zabytki naszego miasta: Ratusz Miejski, Brama Nowa, Brama Młyńska, Kościół Św. Jacka, Kościół NMP Różańca Świętego, Kaplica Św. Jerzego i inne. Studenci poznawali miasto wykorzystując także informacje zawarte w Questingu - Śladem słupskich legend. Zapoznali się również z ofertą Centrum Informacji Turystycznej. Podsumowanie wycieczki odbyło się w Herbaciarni w Spichlerzu Richtera. Wycieczkę zorganizowała dr Danuta Narożna.


2017-03-23 | W kręgu statystycznej edukacji

Dnia 22 marca 2017 roku odbyło się spotkanie zorganizowane przez Instytut Geografii i Studiów Regionalnych oraz Urząd Statystyczny w Gdańsku - OT/Słupsk dotyczące szkoleń praktycznego wykorzystania zasobów informacji statystyki publicznej. W czasie pierwszych szkoleń został omówiony zakres oraz formy wynikowych informacji statystycznych znajdujących się na Portalu Informacyjnym GUS.

Fot. Dominik Windorpski


2016-11-19 | Wycieczka krajoznawcza Śladami Witkacego - Quest w Słupsku

18 listopada 2016 studenci z Ukrainy i Kazachstanu, z kierunku Turystyka i Rekreacja uczestniczyli w wycieczce krajoznawczej po mieście Słupsku. Głównymi atrakcjami na trasie wycieczki były zabytki naszego miasta: Ratusz Miejski, Brama Nowa, Brama Młyńska, Kościół Św. Jacka, Kościół NMP Różańca Świętego, Kaplica Św. Jerzego, Zamek Książąt Pomorskich (Muzeum Pomorza Środkowego), Młyn Zamkowy, Baszta Czarownic, Spichlerz Richtera oraz liczne pomniki i zabytkowe kamienice (eklektyczne i secesyjne). W trakcie wycieczki studenci odwiedzili także Centrum Informacji Turystycznej. Następnie zmierzyli się z Questingiem Śladami Witkiewicza czyli kierowali się informacjami zawartymi w wierszowanych wskazówkach oraz rozwiązywali ciekawe i nietypowe zagadki edukacyjne. Podsumowanie wycieczki odbyło się w Spichlerzu Richtera w klimatycznym wnętrzu Herbaciarni. Wycieczkę zorganizowała dr Danuta Narożna.


2016-10-24 | Otwarte Mistrzostwa Słupska w Badmintonie 2016

W dniu 23.10.2016 w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 3 odbyły się Otwarte Mistrzostwa Słupska w Badmintonie. W zawodach wzięło udział blisko 30 zawodników. Impreza miała charakter amatorski i międzynarodowy ponieważ w zawodach uczestniczyła 20-sto osobowa grupa studentów z Ukrainy (kibice i 9 osób aktywnie uczestniczących w zawodach), uczących się w Akademii Pomorskiej. Nie zabrakło również skromnej reprezentacji Bytowa. Turniej rozegrano w trzech kategoriach: kategoria Open Mężczyzn, kategoria Open Kobiet oraz kategoria Junior, w systemie grupowo-pucharowym do dwóch wygranych setów, do jedenastu punktów.

Pierwsza czwórka w każdej kategorii otrzymała pamiątkowe medale oraz dyplomy. Zawodom towarzyszyła miła, sportowa atmosfera i zacięta rywalizacja z pojedynkami na wyrównanym poziomie. Była to pierwsza impreza badmintona w Słupsku od ponad 4 lat, w której to dyscyplinie w przeszłości Słupsk stał na najwyższym poziomie w całym kraju.

Wraz z młodzieżą w turnieju uczestniczyła dr Danuta Narożna.


2016-06-15 | Pomorski Festiwal Nauki 2016

W ramach Pomorskiego Festiwalu Nauki pracownicy i studenci Instytutu Geografii i Studiów Regionalnych przygotowali imprezy skierowane do dzieci i młodzieży ze słupskich i człuchowskich szkół.
Nad sprawnym przebiegiem festiwalu czuwała dr Anna Wiśniewska – koordynatorka imprezy.

Człuchów
Pierwsza tura Festiwalu odbyła się 21 kwietnia w LO w Człuchowie. Pani Profesor Iwona Jażewicz przedstawiła ciekawą kolekcję skarbów z podróży. Doktor Monika Niska na swoich warsztatach prezentowała skały i minerały. Dr Aneta Marek pokazała młodzieży sprzęt alpinistyczny umożliwiający pobyt w górach wysokich (śpiwór, buty skorupy, sprzęt alpinistyczny, uprząż, liny, raki, czekan, kask itp.). Dodatkiem do imprezy była fotościanka, przy której młodzież mogła wykonać pamiątkowe zdjęcia. Nasi wspaniali studenci Alicja Kowal oraz Paweł Żylicz pomagali uczniom pokonać "geograficzny tor przeszkód" a także uczyli korzystania ze stereoskopu.

Słupsk
Druga tura Festiwalu odbyła się 2-3 czerwca w Słupsku. Na akademickim pikniku naukowym młodzież słupskich szkół ponad gimnazjalnych wzięła udział w marszu na orientację (geozagadka). Imprezę przygotował i poprowadził mgr Łukasz Marszałek wraz z dr Anną Wiśniewską i mgr Iwoną Pasamonik.

Nieocenioną pomoc w organizację marszu wnieśli nasi studenci: Agnieszka Domaradzka, Natalia Piegat, Marcin Krawczyk, Natalia Kwiatkowska, Dariusz Lewandowski, Bartosz Libigocki, Klaudia Malinowska, Anna Pajka, Iza Pioch, Monika Pisarek, Klaudia Ratajczyk, Aleksandra Tarnowska, Joanna Płaska, Piotr Prondziński, Alina Korniewa, Larisa Korniewa.

Uczestnicy zabawy musieli wykazać się znajomością zasad orientacji w terenie, topografii miasta Słupska, umiejętnością posługiwania się ortofotomapą oraz rozwiązać geograficzne hasło imprezy. Zwycięzcami "Geozagadki" zostali uczniowie Zespołu Szkól Informatycznych: Rafał Szulist, Kamil Mutka, Damian Wolski. Drugie miejsce zajęła reprezentacja V LO w składzie: Agata Grzybek, Iza Rzeźnicka, Sara Rychert. Na trzecim miejscu uplasowała się drużyna Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1: Karolina Kubiak, Weronika Grąziel, Karolina Żalejko.

Duże zainteresowanie wzbudziła wystawa pamiątek z podróży Pani Profesor Iwony Jażewicz.

Dzieci zachwycone były również fotościanką i sprzętem alpinistycznym, który pokazywali nasi studenci Paweł Żylicz i Paulina Walczak.

W parku przy ul. Partyzantów dr Gabriela Czapiewska przygotowała dla dzieci imprezę "Tropiciele tajemnic miasta".

Zainteresowani mogli wysłuchać ciekawego wykładu pt. "Funkcje turystyczne i przestrzeń turystyczna powiatu kartuskiego i kołobrzeskiego", który przedstawili wspólnie dr Aleksandra Zienkiewicz i dr Mariusz Miedziński.


2015-12-18 | Nietypowa lekcja

W dniu 18 grudnia 2015 roku Instytut Geografii i Studiów Regionalnych zorganizował lekcję terenową na Stacji Naukowo-Dydaktycznej w Gaci. Udział w tych nietypowych zajęciach wzięły dzieci z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Główczycach. Podczas wizyty uczniowie mogli zapoznać się z zasadami funkcjonowania Stacji oraz wiadomościami z zakresu meteorologii i hydrologii. Zapoznano ich z elementami wyposażenia ogródka meteorologicznego oraz funkcjonowaniem i zastosowaniem przyrządów służących do badań środowiska w terenie. Pod czujnym okiem prowadzących chętni mogli samodzielnie wykonać pomiar prędkości wiejącego wiatru, zbadać natężenie hałasu czy też zmierzyć głębokość zwierciadła wody w pobliskiej studni. Lekcja została przeprowadzona przez pracowników IGiSR Pana mgra Łukasza Marszałka oraz Panią obserwator Dorotę Zblewską.


2015-07-25 | 25. jubileuszowe spotkanie absolwentów kierunku Geografia '90

W dniu 3 lipca 2015 w budynku Wydziału Matematyczno-Przyrodniczego spotkali się absolwenci kierunku Geografia, którzy ukończyli studia w 1990 roku. Geografowie spotykają się regularnie co roku od momentu zakończenia nauki. Było to już ich dwudzieste piąte - jubileuszowe spotkanie.

Z tej okazji życzymy wszystkim dalszych sukcesów w pracy zawodowej i oby miłość do geografii – niezależnie od wykonywanego zawodu – nigdy nie ustała. Do zobaczenia za rok.


2014-12-16 | Instytut Geografii i Studiów Regionalnych przyjazny dzieciom

Dnia 15 grudnia 2014 r. na Stacji Naukowo-Dydaktycznej w Gaci Instytut Geografii i Studiów Regionalnych gościł uczniów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Główczycach w liczbie 50 osób. Specjalnie dla naszych Gości zostały przeprowadzone zajęcia mające na celu przybliżenie dzieciom wybranych zagadnień z zakresu meteorologii i hydrologii. Ta niecodzienna lekcja została przeprowadzona przez pracowników Instytutu, Panią obserwator Dorotę Zblewską oraz mgr Łukasza Marszałka. Uczniowie poznali m.in. urządzenia zainstalowane w ogródku meteorologicznym i ich rolę w monitoringu atmosfery, zasady pomiarów poziomu wód gruntowych oraz wykonywania pomiarów przepływu wód za pomocą młynka hydrometrycznego. Zaznajomili się również z budynkiem Stacji Naukowo-Dydaktycznej, jej rolą w kształceniu studentów oraz badaniami jakie są tam prowadzone.


2014-06-05 | Międzynarodowa konferencja naukowa: Problemy i perspektywy społeczno-gospodarczego rozwoju krajów Europy Środkowo-Wschodniej


2014-03-05 | Medal Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego dla prof. dr hab. Eugeniusza Rydza

Prof. dr hab. Eugeniusz Rydz długoletni pracownik Instytutu Geografii i Studiów Regionalnych z okazji 95-lecia Głównego Urzędu Statystycznego wyróżniony został przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego medalem za wkład w rozwój Polskiej Statystyki Publicznej.


2013-12-20 | Uroczysta promocja dr. Krzysztofa Strzeleckiego

W dniu 18 grudnia 2013 odbyła się w Auli Leopoldina uroczysta promocja doktorów Wydziału Nauk o Ziemi i Kształtowania Środowiska Uniwersytetu Wrocławskiego, którzy uzyskali stopnie naukowe w okresie ostatnich kilkunastu miesięcy. Wśród nich był dr Krzysztof Strzelecki pracownik naukowy Instytutu Geografii i Studiów Regionalnych Akademii Pomorskiej w Słupsku.


2012-10-12 | Konferencja naukowa pt. Geologia i geomorfologia Pobrzeża i południowego Bałtyku (Słupsk-Ustka, 04-05.06.2012)

Zakład Geomorfologii i Geologii Czwartorzędu Akademii Pomorskiej w Słupsku i przy współpracy Słupskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Geograficznego zorganizował kolejną, dziesiątą konferencję poświęconą zagadnieniom związanym z problemami przyrodniczych podstaw gospodarowania w strefie brzegowej, ze szczególnym uwzględnieniem osiągnięć nauk o Ziemi, ochrony przyrody i planowania przestrzennego, a także problemów związanych ze zintegrowanym zarządzaniem strefą brzegową i roli nadmorskich obszarów chronionych.


2012-02-15 | "Obierz kierunek" Instytut Geografii i Studiów Regionalnych

Reż. TV Słupsk


2011-10-14 | Konferencja naukowa pt. "Funkcjonowanie polskich uzdrowisk w okresie przekształceń" (Ustka, 15-16.09.2011)

W konferencji wzięło udział wielu przedstawicieli środowisk naukowych z różnych ośrodków w kraju m.in. Warszawy, Łodzi, Krakowa, Katowic, Poznania, Torunia, Gdańska, Szczecina czy Koszalina. Uczestnicy podejmowali tematy związane z kształtowaniem się obecnych i przyszłych uzdrowisk polskich w wymiarze demograficznym, funkcjonalnym, przestrzennym i ekonomicznym. Uczestnicy konferencji dyskutowali również nad problemami prywatyzacji polskich uzdrowisk, ich komercjalizacji oraz dostosowywania się do potrzeb globalizującego się świata, a szczególnie zmieniających się post1aw i potrzeb turystów. Konferencja została wzbogacona o wizytę w SPA&Wellnes Dolina Charlotty, która miała na celu ukazanie kształowania się nowych działalności komercyjnych, wynikających ze zmieniających się potrzeb wypoczynkowych, rekreacyjnych i zdrowotnych turystów.


2011-08-02 | Czwarta wizyta w Słupsku wykładowców i studentów Wydziału Geograficzego Narodowego Uniwersytetu im. J. Fedkowycza w Czerniowcach (czerwiec-lipiec 2011)


2011-05-29 | Udział pracowników Zakładu Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Turystyki na Międzynarodowej Konferencji Naukowej

Dr Krzysztof Parzych i mgr Aleksandra Zienkiewicz brali udział w VII Międzynarodowej Konferencji Naukowej organizowanej przez Uniwersytet im. Klimenta Ochrydzkiego w Sofii (Bułgaria). Konferencja, której tematem był "7-th International Scientific Conference Dedicated to the International Earth Day. SECURITY IN THE AGE OF GLOBAL CHANGES", odbyła się w dniach 15-16 kwietnia 2011.


2011-05-27 | "Tatry w kartografii – retrospektywny przegląd map i widoków perspektywicznych"

Poznanie topograficzne Tatr (ich układów przestrzennego rozmieszczenia łańcuchów górskich, szczytów i dolin) rozpoczęło się pod koniec XIX wieku z inicjatywy Wojskowego Instytutu Geograficznego w Wiedniu. Zaprezentowane mapy na IX Bałtyckim Festiwalu Nauki (2011) przez pracowników Zakładu Kartografii ilustrowały kolejne etapy poznania Tatr.

Oprawa merytoryczna i naukowa: prof. nadzw. dr hab. Andrzej Konias oraz mgr Krzysztof Strzelecki.


2011-05-23 | "Instytut w pigułce" film promujący Instytut Geografii i Studiów Regionalnych

Reż. Jan Łukaszewicz


2011-05-13 | Wyjazd w ramach wymiany z Wydziałem Geograficznym Uniwersytetu w Czerniowcach (luty 2011)


2010-05-28 | "Kartografia topograficzna niepodległej Polski w latach 1919-1939"

VIII Bałtycki Festiwal Nauki 2010.
Odzyskanie niepodległości państwowej w 1918 roku i pierwsze poczynania administracyjne i gospodarcze rządu polskiego ujawniły braki w zakresie zaopatrzenia w mapy i zmusiły rząd do utworzenia organu zdolnego w krótkim czasie pokryć to zapotrzebowanie. W tym celu w roku 1919 zostaje powołany Wojskowy Instytut Geograficzny (WIG) podległy Ministerstwu Spraw Wojskowych. Prace kartograficzne powierzono wojsku wychodząc z założenia, że zaopatrzenie w mapy wojsk było najpilniejszą potrzebą, zaś wojsko posiada taką strukturę oraz środki, które dają pełną gwarancję sprawnego i programowego wykonania pomiarów terenowych, opracowania, sporządzenia i wydania map w zakresie i w czasie, jakich wymaga bieżąca sytuacja polityczna i gospodarcza.

Oprawa merytoryczna i naukowa: prof. nadzw. dr hab. Andrzej Konias oraz mgr Krzysztof Strzelecki.


2009-11-30 | Cartographia confinium. Zachodnie i północne ziemie Rzeczypospolitej w dawnej kartografii

Konferencja odbyła się 26.11.2009 w Gorzowie Wielkopolskim.
Udział w niej wziął mgr Krzysztof Strzelecki z referatem "Przestrzeń miasta Słupska w dawnej kartografii pruskiej".

Fot. Jarosław Łuczyński


2009-09-27 | XXIII Ogólnopolska Konferencja Historyków Kartografii "Dawna kartografia miast", Warszawa 24-26.09.2009

Mgr Krzysztof Strzelecki prezentował "Dawne plany miasta Słupska od XVIII do XX wieku".


2009-09-19 | Jubileusz 70-lecia Urodzin i 47-lecia Pracy Naukowo-Dydaktycznej prof. dr hab. Eugeniusza Rydza, Słupsk-Ustka 2009


2009-08-31 | Pobyt pracowników i studentów z Narodowego Uniwersytetu w Czerniowcach (Ukrainie) w Słupsku, w dniach 29.06-04.07.2009


2009-06-03 | Instytut Geografii na VII Bałtyckim Festiwalu Nauki Słupsk 2009


2009-05-30 | "Dawne plany miasta Słupska jako dziedzictwo kultury regionu"

Ekspozycja przygotowana w ramach VII BFN przez Muzeum Pomorza Środkowego i Zakład Kartografii Instytutu Geografii Akademii Pomorskiej w Słupsku.
Oprawa merytoryczna i naukowa: prof. nadzw. dr hab. Andrzej Konias, mgr Krzysztof Strzelecki.
Udostępnienie zbiorów: mgr Mieczysław Jaroszewicz, mgr Dorota Ciecholewska.

Fot. Szczepan Kolada


2008-10-26 | XXXIII Ogólnopolska Konferencja Kartograficzna "Kartografia w regionie", Słupsk-Ustka 23-25.10.2008


2008-09-14 | VIII Zjazd Geomorfologów Polskich "Rola procesów ekstremalnych w kształtowaniu rzeźby", Słupsk 2008


2008-06-15 | Zdjęcia z VIII Konferencji "Geologia i geomorfologia Pobrzeża i południowego Bałtyku", Słupsk-Ustka 2008


2008-05-31 | "Rzeczpospolita od Bałtyku do Morza Czarnego - Ku pokrzepieniu serc"

Zakład Kartografii z wystawą dawnych map Polski od XVI do XVIII wieku na VI Bałtyckim Festiwalu Nauki (2008).


2008-04-26 | Profesor Andrzej Konias planuje przetłumaczyć najstarszy niemiecki przewodnik po Słupsku

Artykuł w serwisie internetowym Głosu Pomorza gp24.pl


2008-04-26 | "Świadomość ekologiczna a rozwój regionalny w Europie Środkowo-Wschodniej"

Fotorelacja z Międzynarodowej Konferencji Naukowej, Ustka 2008.


2007-10-15 | "Dawna mapa źródłem wiedzy o świecie" (Pobierowo, 11-13.10.2007)

W XXII Ogólnopolskiej Konferencji Historyków Kartografii uczestniczyli pracownicy Zakładu Kartografii z referatami:
"Kartografia topograficzna państwa i zaboru pruskiego - problematyka naukowo-badawcza" - prof. nadzw. dr hab. Andrzej Konias,
"Wartości poznawcze w geografii Polski 12-arkuszowej mapy Wisły F.F. Czakiego z pierwszej połowy XVIII wieku w świetle dotychczasowych badań naukowych" - mgr Krzysztof Strzelecki.


2007-10-12 | Konferencja naukowa "Morfotwórcza rola lodowców i lądolodów plejstoceńskich i współczesnych", Słupsk 2007

Jubileusz prof. dra hab. Edwarda Wiśniewskiego.


2007-06-14 | Wywiad z Profesorem Andrzejem Koniasem nt. unikatowych niemieckich map topograficznych z I poł. XIX wieku

Artykuł w Dzienniku Bałtyckim


2007-05-26 | Zakład Kartografii na V Bałtyckim Festiwalu Nauki 2007

Wystawa pt. "Nieznane mapy pierwszego zdjęcia topograficznego regionu słupskiego z lat 1836-1837". Prezentacja 10-ciu arkuszy oryginalnego wojskowego zdjęcia topograficznego Urmesstischblätter w skali 1:25 000, które sprowadzone zostały z Państwowej Biblioteki Pruskiego Dziedzictwa Kultury z Berlina przez Profesora Andrzeja Koniasa.


2006-05-20 | "Region słupski na dawnych mapach topograficznych od połowy XVIII w. do II wojny światowej"

© Copyright 2007-2018 Instytut Geografii i Studiów Regionalnych

Projekt i realizacja: dr Krzysztof Strzelecki